Günün Özeti: Zuckerberg Signal’de, Patreon Yatırımı, Lenevo’dan Oyuncu Telefonu, Dijital Reklamlar’da Artış, Biz Etiz Kampanyası

1. Siber güvenlik araştırmacısı Dave Walker’ın iddiasına göre Mark Zuckerberg de mesajlaşma uygulaması Signal’i kullanıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, en büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a sahip olmasına rağmen, aynı zamanda Signal kullanıyor gibi görünüyor.

Siber güvenlik araştırmacısı Dave Walker; Facebook CEO’sunun, 2019’da bir Facebook saldırısının ardından kişisel bilgileri çevrimiçi olarak sızdırılan 533 milyon kullanıcı arasında olduğunu keşfetti.

Walker, iddiasına göre Zuckerberg’in numarasının bir kısmını çıkardı. Ancak Zuckerberg’in sızdırılan telefon numarasının, uçtan uca şifrelemeye sahip bir Signal hesabıyla ilişkili olduğunu söyledi.

Walker’ın keşfine yanıt olarak Signal ise biraz eğlendi; Zuckerberg’in Signal hesabıyla ilgili bir hikayenin bağlantısını tweetledi. Ve şöyle yazdı: ’15 Mayıs WhatsApp Hizmet Şartları kabul süresi hızla yaklaşırken, Mark örnek olarak bu anlaşmadan kaçmaya liderlik ediyor.’ 1

Patreon Yatırım Aldı

2. İçerik üreticilerinin gelir elde etmesini sağlayan platform Patreon, 155 milyon dolarlık yatırım ile 4 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Patreon, içerik üreticilerin doğrudan hayranları tarafından finanse edilmesine olanak tanıyan bir platform. Şirket, içerik üreticilerin işlerinin çoğunu çevrimiçi olarak yayınlamak zorunda kalması nedeniyle salgınının ortasında yeniden ilgi gördü. Geçen yıl bir blog gönderisinde Patreon, Mart 2020’nin ilk haftalarında 30.000’den fazla içerik oluşturucusunun hizmete kaydolduğunu belirtti.

Şirket, Eylül ayında 1,2 milyar dolar değerleme ile 90 milyon dolarlık turu tamamladı. Raporda, bu yeni turdaki diğer yatırımcılar arasında Woodline Partners, Wellington Management, Lone Pine Capital ve New Enterprise Associates yer alıyor.2

3. Lenovo etkileyici ve farklı tasarıma sahip yeni oyuncu telefonunu tanıttı.

Lenovo’nun oyun bilgisayarı gibi görünen bir tasarıma sahip oyun telefonu (Legion Phone 2 Pro), daha önce bildiğimiz telefonlardan biraz farklı. Özellikle, çift kamera telefonun tam ortasında bulunuyor. Lenovo’nun geçen yıl piyasaya sürülen ilk oyun telefonu ise yana açılır bir kamerayla sunulmuştu. Ayrıca telefon; bilgisayarlardan alışık olduğumuz aktif bir soğutma sistemini de içerisinde barındırıyor.

Lenovo Legion Phone 2 Pro’nun ilk olarak 8 Nisan’da Çin’de piyasaya sürüleceği öngörülüyor. Ancak başka bir yerde çıkacağı yönünde henüz bir açıklama yapılmadı.3

4. Dijital reklam harcamaları, salgının başında kısa bir süre düşüş yaşamasına rağmen 2020′de %12,2 artış gösterdi.

PwC tarafından yürütülen yeni bir rapora göre dijital reklam harcamaları 2020′de %12,2 arttı. Rapor aynı zamanda ekosistemdeki en büyük oyuncuların, ABD pazarındaki yerlerinin daha da sağlamlaştırdığını ve yıldan yıla daha fazla pay aldıklarını gösterdi. 

Pandeminin ilk aylarında, seyahat gibi belirli sektörlerdeki yavaşlama 2020 reklam bütçelerinde ani bir düşüşe oldu. Ancak 2020′nin ikinci yarısında; siyasi reklam harcamaları ve tatil sezonu satışları, yılın ilk yarısındaki kayıpları telafi etti. Böylece, yıl için toplam harcama 139,8 milyar dolara ulaştı.

Ayrıca e-ticaret alışverişi ve eve teslimatlarda yaşanan büyük artış, reklam sektörünün büyümesinde önemli bir ‘kaldıraç’ görevi gördü.

Yapılan ne kadar, harcamaların ne kadarının Facebook, Google ve Amazon gibi şirketlerden oluştuğunu açıklamıyor.4

5. Bitki temelli etler üreten Impossible Foods, ürünleri hakkında farkındalık yaratmak için ‘Biz Etiz’ adlı ilk ulusal reklam kampanyasını başlattı.

Önde gelen gıda teknolojisi girişimi; büyümeyi hızlandırdığı ve artan ölçek ekonomilerinden yararlanan Impossible Foods, ilk ulusal reklam kampanyasını başlatıyor.

Şirket, hiçbir hayvansal içerik içermeyen Impossible Burger’ın et severler için bitkilerden yapılan et olduğunu iddia ediyor. Kavram, etin yalnızca hayvanlardan gelmesi gerektiği fikrine de meydan okuyor. Impossible Foods, etin hiçbir hayvansal hormon veya antibiyotik içermediğini; ve neredeyse on yıllık AR-GE sonucu ortaya çıktığını belirtiyor.

Impossible Food, Impossible Burger’i deneyen müşterilerin; etin tadını beğendiklerini ve bitki temelli bu ürünlere şüphe ile yaklaşılmaması gerektiğini söylüyor.5

Kaynak 1, 2, 3, 4, 5