Günün Özeti: ‘Pong’ Oynayan Maymun, Kripto Ticaretinde Artış, Pinterest’ten Temsilci, Çinli Robot Ordusu, WhatsApp’tan Yeni Özellik

1. Elon Musk’ın girişimi Neuralink’in geliştirdiği cihaz ile donatılmış maymun, ‘Pong’ oyununu oynayabiliyor.

Elon Musk’ın Neuralink girişimi, kullanıcıların akıllı cihazlarını doğrudan beyinlerinden kontrol etmelerini sağlayacak bir beyin-makine arayüzü geliştiriyor. 2016 yılında kurulan Neuralink, bu paylaşım ile yıllar içinde kaydettiği ilerlemeyi gösteriyor.

Paylaşılan videoda maymun önce bir joystick kullanıyor. Ve ardından ekrandaki imleci kontrol etmek için ise beyninden gelen sinyalleri kullanıyor. Neuralink’in amacı, felçli kişilerin beyinlerinden gelen elektrik sinyallerini kullanarak akıllı cihazları kolaylıkla çalıştırabilmelerini sağlamaktır.

Elon Musk, cuma günü “Neuralink’in sonraki sürümleri, beyindeki sinir bağlarını, vücuttaki motor ve duyusal sinir bağlarına yönlendirecek. Böylece Neuralink, örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlayacak.” şeklinde bir tweet attı.

2. Hisse alım-satım uygulaması Robinhood’da; kripto ticareti yapan kullanıcısı sayısı 2020’nin 4. çeyreğine göre %458 artarak 9,5 milyona ulaştı.

Şirket, 2021 yılının ilk çeyreğinde 9,5 milyon kişinin uygulamasında kripto ticareti yaptığını söyledi. Bu rakam, 2020’nin 4. çeyreğindeki 1,7 milyondan %458 daha fazla.

Bir blog gönderisinde, şirket rakamları kripto paranın artan ‘popülaritesine’ yorumladı. Ayrıca; Robinhood kurucuları, ‘blockchain teknolojisinden etkilendiklerini’ ve ‘herkesin finansal hizmetlere erişebileceğini aktarıyor. Robinhood’un; misyonuyla güçlü bir şekilde uyumlu, açık ve merkezi olmayan bir küresel finans sistemi’ olduğunu söylüyor.

3. Görsel ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi Pinterest, Türkiye’ye temsilci atayacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye’deki günlük trafik akışı 1 milyondan fazla olan Pinterest’in de ülkemizde temsilcilik açacağını belirtti. Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 7253 sayılı Kanun kapsamında Pinterest’in de bugün Türkiye’ye temsilci atayacağını bildirdiği bilgisini vererek, “Böylelikle ülkemizde günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı. Ülkemiz için büyük bir kazanım olan bu yolda, milletimizin dijital dünyadaki hakları artık daha etkin korunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

4. Çin merkezli robotik firması Unitree, Twitter’dan robot ordusunu paylaştı.

Unitree Robotik’in hesabından paylaşılan videoda onlarca robotun senkronize şekilde hareket ettiği görülüyor. Şirket, Star Wars’a da gönderme yaparak videonun paylaşımında Force Awakens (Güç Uyanıyor) ifadeleri kullandı.

Yapay zeka destekli bu robotlar bir önceki dün değindiğimiz Boston Dynamics’in robotları benzer şeklinde. Robotlar, 12 kilo ağırlığında. Ve saatte 10 kilometre hıza ulaşabilmekte.

5. WhatsApp’ın yeni özelliği ile kullanıcılar, iOS ve Android cihazları arasında geçiş yaparken sohbet aktarımı yapabilecek.

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp’tan yeni özellikler geliyor. Apple cihazlarıyla Android cihazları arasında geçiş yapan kullanıcılar mesajlarını aktarmakta zorluk yaşıyordu. Şirket yeni güncellemeyle bu sorunun önüne geçecek. Özellik şu anda geliştirme aşamasında. Ne zaman yayımlanacağına dair bir tarih bulunmuyor.

Güncelleme içerisinde birkaç yenilik de mevcut.

WhatsApp’ın tarayıcı versiyonunu kullanmak için telefonunuzun internete bağlı olması gerekiyordu. Şirket yeni yapacağı güncellemeyle bu uygulamayı sonlandıracak. Henüz test aşamasında olan özellikle, bundan sonra telefonunuzda internet olmasa bile WhatsApp iletişimine devam edebileceksiniz.

WhatsApp sesli iletişimde de yeni bir adım daha atıyor. Sesli mesajlar için farklı oynatma hızları geliyor. Kullanıcılar sesli mesajları, 1.0, 1.5, ve 2.0 hızlarında oynatabilecek.