Günün Özeti: Discord Discovery, Twitter DM, Bitcoin ile Fidye, WhatsApp Sözleşme, PS5

1. Discord, Stage Discovery ile sesli odaları keşfetmeyi kolaylaştırıyor

Geçen ayın sonlarında Discord, topluluk sunucuları için yeni özellik yayınlamıştı. Bu, bir grup insana sesli konuşmalar yayınlamasına olanak veriyor. Aynı zamanda Stage Channels, son dönemlerin trendi olan Clubhouse benzeri bir özelliktir. Şirket şimdi, kullanıcılarından uygulama içerisinde bu yayınları yapmalarını istiyor. Ve onları barındıran sunucuları kullanıcıların bulmasını kolaylaştırma yönünde de kendilerinin yardımcı olacağını söylüyor. Discord, haziran ayında Stage Discovery adlı özelliğini de kullanıma açacak. Böylece içerik üreticiler ile kullanıcıları kolay bir şekilde buluşturmayı planlıyor.

Şirketin kıdemli ürün pazarlama müdürü Jesse Wofford,

‘Sesli etkinlikler, Discord topluluklarına açılan bir harika pencere olacak. Stage Discovery’de buraya yeni imkanlar katacak. Bizim için asıl hedef, bu sesli etkinliklere yeni bir topluluklar oluşturmanın yolunu bulmaktır.’

2. Twitter, iki yılın ardından Android’e de DM arama çubuğunu getiriyor

Şirket özelliğin iOS’ta ilk kez kullanılmasından yaklaşık iki yıl sonra Android’e de bir DM arama çubuğu getiriyor. Bu özellik, mevcut arama özelliğinin geliştirilmiş bir sürümü olacak. Ve kullanıcıların yalnızca son mesajlarda değil, tüm DM geçmişlerinde arama yapmalarına olanak tanıyacak. Bu yeni özellik, uygulamayı yoğun bir şekilde kullananlar için güzel bir çözüm olacaktır. Twitter ek olarak, yalnızca gönderenden ziyade mesajların içeriğini arama yeteneği üzerinde de çalışıyor. Bu güncelleme de bu yılın ilerleyen aylarında gelecektir.

3. Colonial Pipeline, DarkSide hacker grubuna 5 milyon dolarlık Bitcoin’i fidye olarak ödedi

Geçtiğimiz günlerde DarkSide hacker grubu, ABD akaryakıt sistemini yöneten Colonial Pipeline’a siber saldırı gerçekleştirmişlerdi. Colonial Pipeline şirketi kapsamlı bir siber saldırının kurbanı olduktan sonra saldırıyı üstlenen DarkSide hacker grubuna fidye ödediği açığa çıktı. Ödeme 5 milyon tutarında ve Bitcoin aracılığıyla gerçekleşti.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD’li bir yetkili, Colonial’ın siber suçlulara fidye olarak yaklaşık 5 milyon dolar ödediğini NBC News’e doğruladı. İşlemin ne zaman gerçekleştiği konusunda ise sessizlik hakim.

Perşembe günü, ABD Başkanı Joe Biden, Colonial Pipeline’ın fidyeyi ödeyip ödemediği sorulduğunda yorum yapmayı reddetmişti. Ayrıca Biden, saldırının Rus hükümetine bağlayan bi istihbarata sahip olmadıklarını söyledi. Ancak durumu, Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin ile görüşeceğini de sözlerine ekledi.

4. WhatsApp sözleşme tarihi yaklaşırken hatırlatmalar artıyor

Mesajlaşma platformu WhatsApp için yeni hüküm ve koşulları henüz kabul etmemiş kullanıcılar artık 15 Mayıs son tarihinin öncesinde ‘kalıcı’ hatırlatıcılar alacak. Ocak ayında ilan edildiğinden beri, WhatsApp’ın ana şirketi Facebook ile veri paylaşımının artacağına dair endişeler vardı. Bu yüzden; duyurunun ardından kimi kullanıcılar, uygulamayı kullanmayı bıraktı. WhatsApp’ın muadili olan Telegram ve Signal gibi rakip platformları kullanmayı seçti. Böylece şirketi, boykot etmekle tehdit etti. Blöf belki işe yaradı. Çünkü şirket, sözleşme tarihini ileri bir tarihe yani 15 Mayıs’a kadar ertelemişti.

Ancak şimdi görünen o ki şirket, bu sözleşmeden geri adım atmayacak. Aynı zamanda yasal olarak kullanıcıların verilerini paylaşmaktan da vazgeçmeyecek. Tüm bunlara ek olarak ise Facebook, uygulamanın iki milyar kullanıcısının çoğunun kabul ettiğini söyledi.

5. Sony, galaksiden ilham alan yeni PS5 DualSense kollarını tanıttı

Sonyşimdiye kadar oyuncuların tek bir tip oyun kolu almalarına imkan veriyordu. O da PS5 konsol estetiğiyle eşleşen siyah beyaz renk temalı olan idi. Bundan sonra ise Şirket, galaksiden esinlenerek oluşturduğu Midnight Black ve Cosmic Red isimli yeni renk gruplarının satılacağını duyurdu. Midnight Black, bazı açık gri ayrıntılarla birlikte iki siyah tonuna sahip. Sony bunu kullanıcıların gece gökyüzünde uzayı nasıl gördüğünü yansıtmak için tasarladığını söylüyor. Diğer bir yeni tasarım ise Kozmik Kırmızı. Koyu kırmızı bir görünümü ile şimdiki oyun kollarının dışında bir kullanım sunacağı kesin. Ek olarak şirket burada kozmosun her yerinde bulunan benzersiz canlı kırmızı tonlarından ilham almıştır.

Amazon’da Geceyarısı siyahı 70 dolardan Kozmik Kırmızı DualSense ise 75 dolardan ön siparişte olacak. Siparişler 18 Haziran’da gönderime hazır olacak.