Günün Özeti: Clubhouse’ta Yeni Özellik

1. Clubhouse, bugün itibariyle, kullanıcıların içerik üreticilerine ödeme yapmasına izin verdiği bir program başlattı.

Ses temelli sosyal medya uygulaması Clubhouse, bugün itibariyle kullanıcıların içerik oluşturucularına ödeme yapmasına izin veriyor. Ayrıca şirket yaptığı açıklamada, yapılan ödemelerden komisyon almayacağını söyledi. Yani içerik üreticisi, gönderilen paranın tamamına sahip olacak. Ancak bu özellik, henüz tüm platform kullanıcılarına sunulmadı. Clubhouse, “küçük bir test grubu” ile başladıklarını, özelliğin zamanla platformdaki tüm kullanıcılar için aktifleşeceğini belirtti.

Ödeme işlemini yapmak ise oldukça kolay. Ödeme yapmak istediğiniz kişinin profiline girip “Para Gönder” butonuna basarak ne kadar göndereceğini seçebilirsiniz. İlk defa ödeme yapıldığında, sizden kart bilgisi eklemeniz talep edilir. Ancak unutmayın, bu işlem esnasında, Clubhouse’un ödeme alt yapısını kullandığı Stripe’a “küçük bir kart işlem ücreti” ödemeniz gerekiyor. 1

TikTok Otomatik Alt Yazı Özelliği
TikTok ‘Otomatik Alt Yazı’ Ekleme Özelliği Ekran Görüntüleri

2. TikTok, işitme engeli olanlara daha iyi bir deneyim sunmak için videolara ‘otomatik alt yazı’ ekleme özelliğini getiriyor.

TikTok, bugün yaptığı açıklamada, işitme güçlüğü çeken veya işitme engeli olan bireyler için uygulamadaki videoları ‘engelsiz’ bir hâle getireceğini duyurdu. Bu özellik sayesinde, videonuzun TikTok’a yüklenmesi tamamlandıktan sonra, otomatik olarak alt yazılar oluşacak. Daha sonra, video yayınlanmadan önce metindeki hataları düzenleyebilirsiniz. Bu sayede, kullanıcıların videodaki konuşmaları dinlemenin yanı sıra okuma imkânı olacak.

Ayrıca şirket, başlangıçta bu özelliğin, Amerikan İngilizcesi ve Japonca dil desteği olacağını belirtti. Ancak ilerleyen aylarda ek dillerin ekleneceğini de söylüyor.2

E3 2019 Video Oyun Konferansı

3. Oyun sektöründeki en büyük konferanslardan E3, pandemi nedeniyle bu yıl, çevrimiçi gerçekleşecek olup ücretsiz katılım imkânı sunuyor.

Geçen sene COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilen dünyanın en büyük video oyun konferansı E3, bu yıl gerçekleşeceğini duyurdu. Her yıl, Los Angeles’ta düzenlenen etkinlik bu sene dijital platformda olacak. Nintendo, Xbox, Konami ve Ubisoft ise konferansa katılmayı kabul eden geliştiricilerden bazıları.

Etkinlik düzenleyicisi Entertainment Software Association (ESA), etkinlik detaylarını henüz açıklamadı. Ancak ESA’nın yöneticisi Stanley Pierre-Louis, “Bu yılki E3’ü herkesin katılımına açık bir etkinliğe dönüştürüyoruz. Ancak yine de, video oyunlarının vazgeçilmez sahnesi haline getiren büyük tanıtımlar ve fırsatlarla hayranlarımızı heyecanlandırmaya çalışacağız.” dedi.

Konferans, 12-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.3

Kripto Para Piyasası

4. Kripto para piyasası 2 trilyon dolar, Bitcoin ise 1.1 trilyon dolar seviyesine ulaşarak rekor kırdı.

Kripto para borsaları CoinGecko ve Blockfolio’ya göre, kripto para piyasası bugün itibariyle tüm zamanların zirvesi olan 2 trilyon dolar seviyesini gördü. Son birkaç aydaki yükselişler, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılardan talep çekti.

Öte yandan, 1 trilyon dolarlık değeriyle Bitcoin piyasayı yöneten temel kripto para birimi. Analistlere göre, Bitcoin, 53.000 doların üzerinde kaldığı sürece, 1 trilyon dolarlık piyasa değerini koruyacaktır. Ayrıca, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimi ise Ethereum. Geçen Cuma 2.144.99 dolarla rekor kırarak 244 milyar dolar piyasa değerine sahip.

Bitcoin bu yıl %100’den fazla yükselirken, Ethereum yaklaşık %190 oranında değer kazandı. Her ikisi de, Tesla Inc ve BNY Mellon dahil olmak üzere, ana akım şirketlerinden büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi.4

5. Güney Koreli teknoloji devi LG, ‘inanılmaz derecede rekabetçi’ bir sektör olan akıllı telefon pazarından çekileceğini açıkladı.

LG, bir akıllı telefon öncüsü olarak akıllarda kalacak. Şirket, on yıldır Android kategorisinde önemli bir oyuncuydu. Ve o zamandan beri standart hale gelen bir dizi yeniliğin arkasındaki itici güçtü.

Temmuz ayında şirket, mevcut envanterinden kalanların ötesinde telefon satışını durduracak. Bu hafta, Güney Koreli elektronik devi ‘inanılmaz derecede rekabetçi’ bir pazar olan bu kategoriden çıkacağını duyurdu. Bunun yerine diğer departmanlarına odaklanacağını açıkladı.5

Kaynak 1, 2, 3, 4, 5